Trening siłowy to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy siły, kondycji i wyglądu sylwetki. Niestety, wraz z rosnącą popularnością tej formy aktywności, pojawiło się wiele mitów, które mogą wprowadzać zamieszanie i zniechęcać do rozpoczęcia przygody z ciężarami. W tym artykule przyjrzymy się pięciu najczęstszym mitom dotyczącym treningu siłowego i wyjaśnimy, dlaczego nie mają one oparcia w rzeczywistości.

Mit 1 – Trening siłowy niszczy stawy

Wielu osobom wciąż wydaje się, że trening siłowy obciąża stawy i może prowadzić do ich uszkodzeń. W rzeczywistości odpowiednio zaplanowany i wykonany trening siłowy wzmacnia mięśnie, ścięgna i więzadła, co wpływa na stabilizację stawów i zmniejsza ryzyko urazów. Dodatkowo trening siłowy może poprawić mobilność stawów, co jest kluczowe w prewencji urazów. Problemy ze stawami mogą pojawić się tylko wtedy, gdy ćwiczenia są wykonywane z nieprawidłową techniką, zbyt dużym obciążeniem lub brakiem rozgrzewki. Dlatego kluczowe jest, aby trening był dopasowany do indywidualnych możliwości osoby ćwiczącej.

Mit 2 – Trening siłowy powoduje nadmierny przyrost masy mięśniowej u kobiet

Wielu kobietom zależy na smukłej sylwetce, a nie na masywnych mięśniach, dlatego boją się treningów siłowych, obawiając się, że staną się „za duże” lub „zbyt umięśnione”. W rzeczywistości kobiety nie mają wystarczającej ilości testosteronu, aby uzyskać masywną muskulaturę w sposób, w jaki mogą zrobić to mężczyźni. Trening siłowy u kobiet prowadzi do poprawy kształtu ciała, ujędrnienia skóry i wzmocnienia mięśni, ale nie powoduje nadmiernego przyrostu masy mięśniowej, chyba że celem treningowym będzie intensywny proces hipertrofii, który wymaga specjalnego planu żywieniowego i treningowego.

Mit 3 – Jeśli nie masz „zakwasów”, to nie robisz postępów

Opóźniona bolesność mięśniowa (zakwasy) jest często postrzegany jako wyznacznik skutecznego treningu. W rzeczywistości ból nie jest koniecznym wskaźnikiem postępów, a wręcz może być wynikiem zbyt intensywnego wysiłku! Właściwy trening siłowy nie powinien powodować długotrwałego, silnego bólu, a raczej krótkotrwałe uczucie zmęczenia mięśni. Postępy mogą być widoczne w formie wzrostu siły, wytrzymałości czy poprawy techniki, a niekoniecznie w postaci odczuwalnego bólu.

Mit 4 – Trening siłowy jest tylko dla osób młodych i zdrowych 

To jeden z najczęstszych mitów, który może zniechęcać osoby starsze czy z problemami zdrowotnymi do rozpoczęcia przygody z ciężarami. Prawda jest taka, że trening siłowy jest niezwykle korzystny dla osób w każdym wieku – także osób starszych. Pomaga bowiem w utrzymaniu siły, i stabilności, poprawia gęstość kości (co stanowi prewencję osteoporozy) oraz zapobiega spadkowi masy mięśniowej, który naturalnie zachodzi wraz z wiekiem. Oczywiście, osoby starsze czy z ograniczeniami zdrowotnymi powinny zacząć od łagodniejszych ćwiczeń pod okiem trenera, ale z pewnością mogą czerpać ogromne korzyści z regularnych treningów siłowych!

Mit 5 – Cardio jest lepsze od treningu siłowego podczas odchudzania

Wielu osobom wydaje się, że tylko cardio jest skuteczne w redukcji tkanki tłuszczowej, podczas gdy trening siłowy ma także ogromne znaczenie w procesie spalania tłuszczu. Budowanie mięśni przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie kalorii – nawet w spoczynku!

Jak widać, trening siłowy jest jedną z najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, a wiele mitów na jego temat jest wciąż niesłusznie powielanych. Dobrze zaplanowany trening siłowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości, może przynieść ogromne korzyści zdrowotne. Niezależnie od płci, wieku czy poziomu zaawansowania, każdy może czerpać korzyści z tej formy aktywności!

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z treningiem siłowym, lecz nie wiesz, jak zacząć? Napisz do nas na kontakt@pracowniaformy.pl lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na stronie, a my skontaktujemy się z Tobą i pomożemy Ci zadbać o Twoje zdrowie i formę!
Do zobaczenia!