Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o bolących „korzonkach”. Może nawet sam doświadczyłeś takiego bólu?

Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, czym dokładnie są „korzonki” i czy rzeczywiście tak wiele osób zmaga się z tą konkretną dolegliwością?

Potocznie nazywane „korzonki” odnoszą się do schorzenia znanego jako radikulopatia. Jest to stan, w którym korzenie nerwowe są podrażniane lub uciskane, najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Dolegliwość ta jest jednak poważniejsza, niż mogłoby się wydawać. Ból spowodowany radikulopatią ma charakter ostry i przeszywający, często przypominający kłucie. Co więcej, może towarzyszyć mu mrowienie oraz drętwienie nóg lub stóp. W niektórych przypadkach dochodzi do zaburzeń chodu i osłabienia mięśni, co wynika z ucisku na nerw unerwiający określone mięśnie.

Warto jednak pamiętać, że ból kręgosłupa lędźwiowego, choć często określany mianem „korzonków”, może mieć wiele innych przyczyn. Należą do nich między innymi zespoły bólowe mięśniowo-powięziowe. W takich przypadkach ból wynika z napięcia mięśni, które często jest spowodowane stresem. Objawia się on charakterystycznymi punktami spustowymi – miejscami o zwiększonej bolesności.

U osób starszych ryzyko dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym wzrasta ze względu na możliwość wystąpienia złamań kompresyjnych kręgów. Są one efektem osteoporozy i charakteryzują się nagłym, ostrym bólem pleców. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie wtedy, gdy doszło do upadku lub zeskoku, nawet z niewielkiej wysokości.

Inną częstą przyczyną bólu lędźwiowego jest nieprawidłowe podnoszenie ciężarów lub nagły ruch. W takich sytuacjach może dojść do nadmiernego rozciągnięcia więzadeł lub naderwania mięśni, co powoduje uczucie ucisku oraz dyskomfort podczas chodzenia.

Siedzący tryb życia również negatywnie wpływa na stan pleców. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej prowadzi do bólu spowodowanego ograniczoną ruchomością bioder. Zaburzenia mobilności lub niestabilność stawów biodrowych mogą wywoływać kompensacyjne napięcie mięśniowe, objawiające się bólem w odcinku lędźwiowym.

Jak widzisz, przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym mogą być bardzo różnorodne. Dlatego tylko u niewielkiej liczby osób, które opisują swoje dolegliwości jako „korzonki”, diagnoza faktycznie potwierdza tę przypadłość.

 

Masz do nas pytania? Napisz na kontakt@pracowniaformy.pl lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na stronie. 

Zarezerwuj wizytę poprzez kalendarz Booksy i umów się na wstępną konsultację: pracowniaformy.booksy.com